Schedule & Results

Day 1
Thursday, Dec 26th

GAME 1Score
Liberty63Box
Brown County48Recap
Liberty outscores Brown County 45-24 in the second half to run away.
GAME 2Score
Rockridge51Box
Canton27Recap
The 3rd seeded Rockets too much for the Little Giants.
GAME 3Score
Eureka53Box
Monmouth-Roseville60Recap
Titans hold off a late charge from the Hornets.
GAME 4Score
Abingdon-Avon45Box
Camp Pt Central14Recap
Abingdon-Avon flexes their #2 seed.
GAME 5Score
Farmington57Box
Illini West28Recap
Farmers dominate and advance to the second round.
GAME 6Score
Macomb58Box
Lewistown39Recap
Bombers advance to face a familiar foe in Farmington.
GAME 7Score
West Hancock59Box
Illini Bluffs43Recap
West Hancock punches their ticket to the quarterfinals.
GAME 8Score
Wethersfield51Box
Pittsfield52 OTRecap
Pittsfield spoils Wethersfield’s first tournament game with a win in OT.

Day 2
Friday, Dec 27th

GAME 9Score
Brown County46Box
Canton45Recap
Hornets score 35 in the second half to eliminate the Little Giants.
GAME 10Score
Eureka58Box
Camp Pt Central46Recap
Eureka’s Heffren erupts for 27, Hornets advance.
GAME 11Score
Illini West32Box
Lewistown50Recap
Indians convert an 18 point victory to roll to the Consolation semifinals.
GAME 12Score
Illini Bluffs43Box
Wethersfield63Recap
Quagliano’s triple-double lifts the Geese over the Chargers.
GAME 13Score
Liberty53Box
Rockridge59Recap
A close game late, but Rockridge holds off the Eagles.
GAME 14Score
Monmouth-Roseville50Box
Abingdon-Avon70Recap
The Tornadoes’ Ryan Adolphson has a monster game, A-Town advances to semifinals.
GAME 15Score
Farmington53Box
Macomb41Recap
Farmers punch their ticket to the trophy round with W over Macomb.
GAME 16Score
West Hancock39Box
Pittsfield32Recap
Hammel’s 24 points propel West Hancock to the semifinals.

Day 3
Saturday, Dec 28th

GAME 17Score
Brown County59Box
Eureka49Recap
Brown County wins the “Battle of the Hornets” over Eureka.
GAME 18Score
Lewistown38Box
Wethersfield43Recap
Geese advance, fly on to the Consolation title game.
GAME 19Score
Liberty66Box
Monmouth-Roseville58Recap
Liberty pulls away in the second half, advances to 5th place game.
GAME 20Score
Macomb48Box
Pittsfield33Recap
Sam Allen’s 22 paces Macomb passed Pittsfield.  Bombers to play for 5th place trophy.
GAME 21Score
Rockridge38Box
Abingdon-Avon30Recap
Rockridge wins a tight game, advances to title game.
GAME 22Score
Farmington61Box
West Hancock30Recap
Farmers get on the Titans early and never let up.  Farmers will meet Rockridge in title.
GAME 23 (Cons. Title)Score
Brown County40Box
Wethersfield61Recap
Quagliano’s 32 secure a Consolation title for the Flying Geese.
GAME 24 (5th Place)Score
Liberty55Box
Macomb45Recap
Eagles win a close game to secure the 5th place trophy.
GAME 25 (3rd Place)Score
Abingdon-Avon47Box
West Hancock39Recap
Tornadoes pull away late to take home the 3rd place hardware.
GAME 26 (Title Game)Score
Rockridge47Box
Farmington42Recap
Rockridge takes home their fourth title in the last seven years.